For å gi deg den beste opplevelsen, brukes informasjonskapsler på dette nettstedet. Finn ut mer
her.Velkommen til reiseplanleggeren. Du kan bruke dette verktøyet for å lage din egen reise, eller velge fra et spennende utvalg med spesielt utvalgte turer.
For å lage din egen reiserute, klikk Legg til i planleggeren for å legge noe til i reiseplanleggeren din.
Sikkilsdalshø – minst like spektakulær som Besseggen, men uten kø.
Fra Skåbu fjellhotell kan du sykle eller kjøre bil inn til Sikkilsdalsseter. Herfra er toppturen til Sikkilsdalshø godt skiltet med varder og røde DNT T’er hele veien til toppen. Vi kaller turen til Sikkilsdalshø vår «private Besseggen».
Det første partiet av turen går fra Sikkilsdalsseter i frodig og fin fjellbjørkeskog med lett stigning oppover. Deretter flater turen ut et lettgått fjellterreng med fint utsyn. Her er det gode muligheter for å kunne se tamrein på beite i fjellet. Deretter går turen over i et litt mer steinete terreng, og i det siste partiet opp til turens høyeste punkt (1778 moh) er det lett stigning. Langs ryggen opp mot toppen er belønningen en fantastisk utsikt mot Gjendevatnet, Besseggen, Gjendesheim, Leirungsdalen, Knutshøe, Gjendehøe, Ruten og mange fjelltopper i nasjonalparkene Rondane, Dovre, Jotunheimen og Langsua. Har du tid og energi, kan turen fortsettes videre til Besseggen eller andre nærliggende topper.
Sikkilsdalen er kjent for hesteslippet i juni og ikke minst Prinsehytta som er flittig brukt av kongeparet spesielt i påsken og under jakta. ...… Les mer
Jotunheimvegen (bomvei): 45 km. går gjennom åpne og vennlige fjellområder med utsikt mot…
Lett familietur til Langtjern. Går i nærområdet til Ruten Fjellstue og Dalseter…
Starter ved Ruten Fjellstue eller Dalseter Høyfjellshotell. Går videre via Elgtårnet i…